עובד מבקש להיעדר מעבודתו בערב ראש השנה, האם הוא יהיה זכאי לתשלום?

עובד מבקש להיעדר מעבודתו בערב ראש השנה, האם הוא יהיה זכאי לתשלום?

שאלה:

עובד מבקש להיעדר מעבודתו בערב ראש השנה, האם הוא יהיה זכאי לתשלום?

 

תשובה:

בניגוד לראש השנה עצמו, ערב ראש השנה אינו מוגדר כיום חג על פי החוק.

פקודת סדרי השלטון והמשפט, תש"ח-1948, מגדירה אילו ימים ייחשבו כמועדי ישראל שהם ימי מנוחה: שני ימי ראש השנה, יום הכיפורים, ראשון ושמיני עצרת של סוכות, ראשון ושביעי של פסח וחג השבועות. כמו כן, יום העצמאות נקבע כיום חג בחוק יום העצמאות, תש"ט-1949. סעיף 9א לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א- 1951, קובע את איסור העבודה בחגים אלו. לכן, כאשר יום מוגדר כיום חג עפ"י החוק, לעובד יש זכות להיעדר ביום זה, והוא אף יהיה זכאי לשכר עבור החג (דמי חגים), במידה והוא עובד חודשי או במידה והוא עובד שאינו חודשי אך יש לו וותק של 3 חודשי עבודה במקום העבודה והוא לא נעדר מהעבודה יום לפני החג ויום אחרי החג, אלא בהסכמת המעביד. יצויין כי לעובד שאינו יהודי קמה הזכות לבחור באלו ימי חג ברצונו לשבות ולקבל דמי חגים- האם בימי החגים היהודים, או בימי החגים של עדתו.

ערב ראש השנה אינו נכלל בגדר מועדי ישראל שצויינו, ולכן אינו נחשב כיום מנוחה שבו זכאי העובד למנוחה בתשלום. ככלל, ערבי חגים הינם ימי עבודה רגילים, אם כי מקוצרים. אך, ייתכן כי בהסכם אישי, בהסכמים קיבוציים או בצווי הרחבה שונים נכלל יום זה כיום היעדרות בשכר או כיום בחירה שבו העובד יכול להעדר בתשלום.

כמו כן, סעיף 6(ב) לחוק חופשה שנתית קובע כי, בהודעה למעביד של 30 ימים מראש לפחות, עובד רשאי לקחת יום אחד מן החופשה במהלך שנת העבודה שבעדה היא ניתנת בכל מועד שיבחר וכן יום אחד נוסף באחד מהימים המנויים בתוספת, ובתוכם כלולים בין היתר צומות, ערבי חגים, ימי זכרון וימים משמעותיים נוספים, כדוגמת פורים, מימונה, ל"ג בעומר, יום האישה הבינלאומי וכו'. יצויין, כי כשהעובד עומד בתנאים הנדרשים לניצול זכות זו, למעביד אין זכות סירוב. גם ערב ראש השנה נכלל ברשימה זו. לכן, העובד יכול לקחת את ערב ראש השנה כיום חופשה שנתית, במידה ויודיע על כך למעביד 30 יום מראש.


המידע האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי מצדה של חברת חשב מערכות מידע (2012) בע"מ

X
X

מסמכים מקושרים

ימי בחירה קרא עוד ...
היעדרות ועבודה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה קרא עוד ...
היעדרות בשל מזג אוויר קרא עוד ...
חגי השבתון למוסלמים נוצרים ודרוזים קרא עוד ...

מי שצפה במסמך התעניין גם

המידע המופיע באתר איננו מהווה מידע משפטי ואינו מתייחס למקרים קונקרטיים אלא מידע כללי בלבד השימוש במידע הוא על דעת המשתמש בלבד ואנו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי

כל הזכויות שמורות לחשב מערכות מידע (2012) בע”מ © אין להעתיק / להעביר / לשכפל תוכן מאתר זה ללא אישור בכתב מחברת "חשב"

Powered by: Power Marketing

Designed by: DigitalST