איסור פיטורים מותנים בתקופת הריון

איסור פיטורים מותנים בתקופת הריון

סע"ש 31825-12-15מיכל ויזמן נ' שלווה פוטנשניק

ערכאה: בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב

ניתן ביום: 5.5.2019

 עובדות המקרה

העובדת עבדה כעובדת כללית (מזכירה ומנקה) במשרדה של המעסיקה במשך למעלה מחצי שנה. בזמן שהיתה בהריון ובזמן שהמעסיקה ידעה על ההריון, הוזמנה העובדת לשימוע, אשר לאחריו קיבלה הודעה על כי העסקתה הסתיימה ופיטוריה ייכנסו לתוקף בכפוף להיתר מן הממונה לעבודת נשים. המעסיקה הורתה לעובדת כי לא תגיעי למשרד, עד להחלטת הממונה על עבודת נשים.

על אף שבמועד הפיטורים המעסיקה ידעה שהעובדת בהיריון, היא לא פנתה אל הממונה על עבודת נשים בבקשה לקבלת היתר לפיטוריה, כנדרש לפי סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים. על רקע זה הוגשה התביעה לפיצויים בגין פיטורים ללא כדין, הפסד השתכרות ופיצויים לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 דיון והכרעה

חוק עבודת נשים הוא חוק מגן. כבר נפסק ש"פיטורים בניגוד לחוק מגן בטלים מעיקרם". משלא התבקש היתר וממילא לא ניתן, אין רלוונטיות לשאלה אם הפיטורים היו קשורים בהריון או אם המעביד ידע על עצם ההריון. אם פוטרה העובדת בהריון ללא היתר – הלכה פסוקה היא שהפיטורים בטלים.

לא ניתן היתר לפיטורי העובדת, לפי סעיף 9 לחוק עבודת נשים ואף הוטל על המעסיקה עיצום כספי בגין פיטורי עובדת בלא היתר.לא התקבלה טענת המעסיקה כאילו לא ניתן היתר לפיטורים מאחר שהעובדת התחמקה מחתימה על הבקשה לפיטורים. לפי הדין, החובה לבקש היתר מוטלת על המעסיק והיא אינה מותנית באישור של העובדת להגשת הבקשה להיתר או בחתימתה על מסמכים כלשהם, כתנאי לדיון בבקשה. משכך, בית הדין קבע, כי המעסיקה פעלה שלא כדין עת פיטרה את העובדת בניגוד לחוק עבודת נשים, מבלי שהתבקש (וממילא לא ניתן) היתר של הממונה על חוק עבודת נשים.

בשונה מהדיון בפיצויים לפי חוק עבודת נשים, שם לא נדרש להוכיח קשר בין הפיטורים ובין ההיריון, הרי שבדיון לתשלום פיצויים בגין הפרת עקרון השוויון, נדרש להראות שפיטורי העובדת היו קשורים להיריון. בית הדין קבע כי בהתחשב בעובדה שהעובדת עבדה אצל המעסיקה רק כחצי שנה, חלוף כחודשיים בין ההודעה על ההיריון ובין ההחלטה על הפיטורים, מעוררים ספק לגבי הקשר בין השניים. בית הדין פסק כי לא הוכח שהעובדת פוטרה בשל ההיריון, ועל כן התביעה בגין רכיב זה נדחתה.

 בית הדין פסק כי על המעסיקה לשלם לעובדת פיצויי פיטורים, דמי הבראה, פדיון חופשה, הפרשות לגמל לשנה, שכר עבודה לשנה (41,400 ₪), פיצויים חוק עבודת נשים (62,100 ₪) ופיצויים בגין נזק בלתי ממוני (5,000 ₪)

לפסק הדין לחץ כאן

 


המידע האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי מצדה של חברת חשב מערכות מידע (2012) בע"מ

X
X

מסמכים מקושרים

הגבלות פיטורים- סקירה מקצועית קרא עוד ...
איסור פיטורי עובד מחמת שירות מילואים קרא עוד ...
תנאי הזכאות לפיצויי פיטורים קרא עוד ...
צבירת וותק לפיצויים בעת תקופת מחלה ותאונת עבודה קרא עוד ...

מי שצפה במסמך התעניין גם

המידע המופיע באתר איננו מהווה מידע משפטי ואינו מתייחס למקרים קונקרטיים אלא מידע כללי בלבד השימוש במידע הוא על דעת המשתמש בלבד ואנו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי

כל הזכויות שמורות לחשב מערכות מידע (2012) בע”מ © אין להעתיק / להעביר / לשכפל תוכן מאתר זה ללא אישור בכתב מחברת "חשב"

Powered by: Power Marketing

Designed by: DigitalST