האם יש להפריש הפרשות סוציאליות מרכיב פדיון חופשה בסיום יחסי העבודה?

האם יש להפריש הפרשות סוציאליות מרכיב פדיון חופשה בסיום יחסי העבודה?

שאלה:

האם יש להפריש הפרשות סוציאליות מרכיב פדיון חופשה בסיום יחסי העבודה?

 

תשובה:

סעיף 17 לחוק חופשה שנתית קובע כי דמי חופשה, פדיון חופשה ותמורת חופשה, דינם לכל דבר כדין שכר עבודה.

עם זאת, בפסיקה ארצית נקבע כי מאחר והפדיון משתלם אחרי תום היחסים עובד – מעביד, כשהעובד אינו זכאי עוד למשכורת, הרי שאין לחייב את המעסיק להפריש הפרשות סוציאליות מפדיון החופשה. אותה פסיקה התייחסה לקרן השתלמות וקבעה כי ביטוח עובד בקרן השתלמות כשלעצמו פירושו שהתשלומים לקרן ייעשו אך ורק כל עוד קיימים יחסי עובד ומעביד בין הצדדים. פדיון חופשה משתלם לאחר שנותקו אותם יחסי עובד-מעביד ומכאן כי אין מגיעים בגינו הפרשות לקרן ההשתלמות. דברים אלו נכונים לגבי כל הפרשה סוציאלית שמפריש המעסיק לעובד, בתנאי שצדדים להסכם העבודה לא הסכימו בינהם על זכות עודפת לפיה המעסיק מתחייב להפריש הפרשות סוציאליות  בגין פדיון החופשה (דב"ע מז/3-160 אהוד נייגר נ' תענק ירושלים תעשיות מזון בע"מ, ניתן ביום 3.1.1988 בבית הדין הארצי לעבודה).


המידע האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי מצדה של חברת חשב מערכות מידע (2012) בע"מ

X
X

מסמכים מקושרים

דיווח מקוון של מעסיק על הפקדות לביטוח פנסיוני לקרן השתלמות ולקופת גמל קרא עוד ...
חובת מעסיקים להפקדת פיקדון למסתנן במקום הפרשות סוציאליות קרא עוד ...
הפרשה לפנסיה לעובדים זרים - סקירה מקצועית קרא עוד ...
תחולת סעיף 14 לפי הוראות האישור הכללי וצו ההרחבה לפנסיה חובה קרא עוד ...

מי שצפה במסמך התעניין גם

המידע המופיע באתר איננו מהווה מידע משפטי ואינו מתייחס למקרים קונקרטיים אלא מידע כללי בלבד השימוש במידע הוא על דעת המשתמש בלבד ואנו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי

כל הזכויות שמורות לחשב מערכות מידע (2012) בע”מ © אין להעתיק / להעביר / לשכפל תוכן מאתר זה ללא אישור בכתב מחברת "חשב"

Powered by: Power Marketing

Designed by: DigitalST